Horské Slnko a jeho účinky

Môžete sa pred ním nahrievať, no musíte brať ohľad na bezpečnostné predpisy. Je všeobecne známe, že UV žiarenie, ktoré vyžaruje Slnko ale rovnako aj horské slnko je pre ľudský organizmus veľmi nebezpečné. Práve preto by sme horské slnko mali využívať hlavne na odporúčanie lekára. Práve kožný lekár (dermatológ) vám môže odporučiť takúto formu liečby. On vám môže naordinovať dĺžku nahrievania, či počet nahrievaní, ktoré bude pre váš organizmus priaznivé, ba dokonca liečivé. Princíp liečby horským slnkom sa zachoval v lekárstve dodnes.

Rozumný prísun slnečného žiarenia pri nahrievaní sa pri horskom slnku môže byť pre zdravie človeka priaznivé. Podľa bezpečnostných predpisov je najideálnejšie byť vo vzdialenosti od zdroja (horského slnka) minimálne jeden meter. Pred slnením za pomoci horského slnka by sme si mali uvedomiť, aký typ pokožky máme. Totiž každá pokožka reaguje na žiarenie inak. Niektorý typ pokožky takmer ihneď zareaguje sčervenaním, iný nie. AJ kvôli tomu rozpoznávame viacero typov pokožky. Prvým typom je veľmi citlivá pokožka. Tá je veľmi háklivá a ak disponujete týmto typom pokožky, mali by ste si naozaj dávať pozor ako dlho sa nahrievaniu vystavujete.

Dĺžka slnenia by nemala presiahnuť dobu 1O minút. Dlhšie vystavovanie UV žiareniu môžeme nazvať za skutočne škodlivé a nezodpovedné. Môže to mať naozaj veľmi tragické následky pre vašu kožu. Minimálne sa to môže odraziť na príliš veľkom bolestivom začervenaní kože, no v tom horšom prípade môže dôjsť aj k rakovine kože, alebo iným nebezpečným kožným ochoreniam. Ďalší typ pokožky je citlivá pokožka. Tá je síce o niečo odolnejšia voči UV žiareniu, no ani tu by sme škodlivosť žiarenia nemali podceňovať. Vystavovanie sa odporúča v časovom horizonte od 1O-2O stupňov. Tretím typom pokožky je normálna pokožka. Tá je skoro bezproblémová. Samozrejme aj tu platí, že najdlhšie by ste sa mali slniť 20-30 minút. O niečo dlhšie to je pri type pokožky, ktorú nazývame odolná. Tu je povolené slniť sa 45 minút. Pred slnením sa na horskom slnku si prečítajte návod a mali by ste sa ako sme už vyššie spomínali, porozprávať s vašim kožným lekárom.